phsystem logo

kierowanie budową budynków mieszkalnych i innych

certyfikaty energetyczne budynków/lokali

badania termowizyjne



Biuro inżynierskie Słubice

Oferujemy wykonanie świadectw charakterystyki energetycznej zgodnie z aktualnym prawem. Posiadamy wymagane prawem wpisy do wykazu osób uprawnionych Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Gwarantujemy szybki czas realizacji: wersja elektroniczna maksymalnie 72 godziny po otrzymaniu kompletu informacji.

Ponadto zajmujemy się przeprowadzaniem kompleksowych badań termowizyjnych w celu wykrycia miejsc strat ciepła w budynkach/lokalach (nieszczelności izolacji, stolarki okiennej, występowanie mostków termicznych) oraz sprawdzenia poprawności i efektywności instalacji ogrzewania, chłodzenia.

Zapraszamy do kontaktu!

Świadectwa charakterystyki energetycznej - podstawowe informacje

Świadectwo charakterystyki energetycznej jest dokumentem określającym jak duże zapotrzebowanie na energię (na potrzeby ogrzewania, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, chłodzenia, a w przypadku budynków niemieszkalnych również oświetlenia) ma dany budynek lub jego część. Świadectwo sporządza się w celu przekazania go najemcy lub kupującemu, a więc przy okazji najmu lub sprzedaży budynku lub części budynku. W przypadku budowy nowego obiektu inwestor jest zobowiązany do załączenia świadectwa charakterystyki energetycznej do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub do wniosku o udzielenie pozwolenia na jego użytkowanie. Ponadto świadectwo charakterystyki energetycznej jest wymagane w procedurze ubiegania się o dofinansowanie ze środków publicznych w wielu programach np. w programie „Moje Ciepło”. Obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub lokalu wynika z polskiego oraz europejskiego prawa. Celem wprowadzenia obowiązku sporządzania świadectw jest promowanie budownictwa efektywnego energetycznie i zwiększanie świadomości społecznej w zakresie możliwości uzyskania oszczędności energii w budynkach. Dzięki informacjom zawartym w świadectwie właściciel lub użytkownik budynku może określić orientacyjne roczne zapotrzebowanie na energię, a tym samym koszt utrzymania związany z jej zużyciem.

Świadectwo charakterystyki energetycznej jest ważne przez 10 lat od dnia jego sporządzenia. Świadectwo traci jednak ważność przed upływem tego terminu w wypadku przeprowadzenia robót, w wyniku których zmianie ulegnie charakterystyka energetyczna budynku lub jego części.

Co jest potrzebne do sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej?

Do rzetelnego sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej konieczne jest:

  1. przedstawienie szczegółowych danych dotyczących obiektu, jego instalacji (ogrzewania, chłodzenia, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej), zastosowanych materiałów konstrukcyjnych oraz izolacyjnych. Dane te odnaleźć można w projekcie technicznym lub architektoniczno-budowlanym danego budynku. W przypadku mieszkań w budynkach wielorodzinnych o dane techniczne przeważnie najlepiej jest zwrócić się do właściwej spółdzielni mieszkaniowej.

    Szczegółowe informacje:

  2. przeprowadzenie wizji lokalnej, w wyniku której sprawdzone zostaną ww. dane.

W jaki sposób uzyskać jak najlepsze parametry świadectwa charakterystyki energetycznej?

Aby parametry świadectwa charakterystyki były jak najlepsze należy zadbać o takie czynniki jak:

  1. przede wszystkim: odpowiednio gruba, szczelna i wykonana z materiałów o dobrej izolacyjności (niski współczynnik lambda) izolacja przegród zewnętrznych budynku/lokalu: ścian, dachu/stropu/stropodachu, posadzki,
  2. konstrukcja budynku pozbawiona miejsc o zwiększonej przewodności cieplnej (mostków termicznych) - np. balkonów połączonych monolitycznie ze stropem,
  3. stolarka okienna i drzwiowa o dobrych parametrach izolacyjności (niski współczynnik U),
  4. stosowanie ekologicznego źródła ciepła (np. pompa ciepła połączona z instalacją fotowoltaiczną),
  5. zastosowanie instalacji wentylacji mechanicznej z rekuperacją (odzyskiem ciepła).

Ważne jest aby ww. czynniki były spełnione możliwie jednocześnie - pisząc w uproszczeniu: ciepło zawsze wybiera "najłatwiejszą" drogę ucieczki do otoczenia. Z tego powodu przykładowo stosowanie grubej warstwy styropianu przy nieszczelnych oknach nie jest rozwiązaniem efektywnym. Przy wykonywaniu nowego budynku należy zwrócić uwagę aby izolacyjność stolarki okienno-drzwiowej była zbliżona do izolacyjności ścian zewnętrznych (zbliżony współczynnik U).

Słubice, lubuskie